Wszystko o operacji plastycznej brzucha co powinnaś wiedzieć
Modelowanie brzucha
Wskazaniem do zabiegu są duże ilości tkanki tłuszczowej w dolnych partiach brzucha. Pacjent może zostać poddany takiej operacji plastycznej, jeżeli tkanka mięśniowa i ściana jamy brzusznej nie są rozciągnięte. Tego rodzaju operacja może zostać przeprowadzona również u kobiet po ciąży z licznymi rozstępami i zwiotczeniem skóry na brzuchu.
Przed operacją plastyczną brzucha przez tydzień nie zaleca się palenia papierosów, zażywania aspiryny, jak również jej pochodnych i stosowania restrykcyjnej diety. W przeciwnym wypadku pacjent narażony będzie na znaczne wydłużenie się procesu gojenia.
Jaki jest przebieg zabiegu ?
Plastyka powłok brzusznych rozpoczyna się od długiego nacięcia skóry w kształcie przypominającym kotwicę na pępku i między kolcami biodrowymi. Płat skóry razem z warstwą tłuszczu odwarstwia się na całej powierzchni, aż do dolnej części żeber. Podczas zabiegu pacjent jest stale nawadniany, a jego kończyny są obandażowane. Po operacji pacjent musi być hospitalizowany przed dwie doby. Podawane są środki przeciwbólowe. Pierwszy opatrunek zdejmowany jest po tygodniu, po czym zakładany jest nowy. Operacja plastyczna tego typu umożliwia odsłonięcie tkanki mięśniowej brzucha, które są następnie zszywane, dzięki temu możliwe jest otrzymanie efektu wysmuklenia figury, a nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje wycięty. Powyżej blizny zostaje wycięty otwór, w który wszywa się nowy pępek.
Zalecenia po plastyce brzucha
Na ranę pooperacyjną zakładany jest opatrunek, zaś na brzuch materiał elastyczny. Jeżeli rana jest rozległa, mogą pojawić się : bolesność, obrzęki, ogólne osłabienie, czy zaburzenie czucia. Pierwszy dzień po zabiegu pacjent spędza praktycznie tylko w łóżku, a powrócenie do codziennych czynności może nastąpić po ok dwóch tygodniach.